Návrh prípravy alergických pacientov na vyšetrenia kontrastnými látkami a operácie

Alergické ochorenia celosvetovo narastajú. V súčasnosti postihujú 40% populácie civilizovaných krajín. Najčastejšie alergické choroby ako alergická nádcha, astma, potravinová, lieková alergia, atopický ekzém a alergia na bodnutie blanokrídlym hmyzom sú známe nielen zdravotníckej, ale aj laickej verejnosti. Najobávanejším prejavom alergie je jej systémová forma – anafylaxia. Tieto diagnózy dopĺňajú eozinofilové choroby (napr. čoraz častejšie sa vyskytujúca eozinofilová ezofagitída), histamínová intolerancia a mastocytóza). Keďže alergici sú všeobecne hypersenzitívni pacienti a na rôzne podnety (chemické – farmakologické, fyzikálne, infekčné…) môžu reagovať inak (zvyčajne intenzívnejšie) ako nealergická populácia, pred rôznymi zákrokmi (diagnostické postupy – napr. vyšetrenie pomocou kontastnej látky, operačný zákrok…) býva potrebná antialergická príprava. V príprave týchto pacientov je potrebné použiť jednotný postup, aby sme predchádzali život ohrozujúcej anafylaktickej reakcii.

Pacienta pripravujeme pred celkovou anestézou a pred vyšetreniami kontrastnými látkami. Obzvlášť rizikových pacientov môžeme pripraviť aj pred lokálnou a regionálnou (epidurálnou) anestézou.

Pred anestézou:
• Pacient informuje lekára o svojom alergickom ochorení
• U všetkých pacientov je optimálne určiť stupeň rizika, multidisciplinárnym konzíliom (alergológ, anesteziológ, a podľa typu choroby, resp. anamnézy + dermatológ, pneumológ, ORL, gastroenterológ hematológ…)
• Individuálne riziko určuje perioperačný manažment: premedikáciu, anestetickú techniku, postoperatívnu analgéziu a vynechanie potrebných liekov pred, počas a po zákroku
• Pacienta s anamnézou predchádzajúcej reakcie na anestetiká (aj pri suspekcii) má pred operáciou vyšetriť alergológ – imunológ, ktorý zváži potrebné vyšetrenia in vitro a in vivo a navrhne vhodný (alternatívny) postup.

Premedikácia:
• H1-antihistaminiká I. ev. II. generácie p.o. (redukcia histamínového efektu) deň pred zákrokom, u rizikových pacientov alergológ zváži prípravu 48 h pred zákrokom (pokračuje sa zvyčajne aj v deň zákroku a ešte 48 h po ňom)
• Kortikostroidy: Prednizon 1mg /kg/deň 12, 6 a 1 hodinu pred zákrokom
• Hydrocortison 100mg a Bisulepin hydrochlorid (Dithiaden) inj. 1hod. pred zákrokom, podľa veku a váhy (0,5 do 6 rokov a 1,0mg /6-14rokov = 1/2-1 amp.)

V deň anestézy a chirurgického zákroku:
• Vynechať suspektné alergizujúce lieky
• U pacientov s mechanickým spúšťačom alergickej reakcie a mastocytózou vylúčiť: chladenie, otepľovanie, tlak -tourniketom a prologovanú anestézu

Vypracovala: Dr.Kossárová

Literatúra z Allergy 70/2015…

VEREJNÁ DISKUSIA

V prípade, že navrhujete zmenu textu, prosím napíšte nám časť, ktorú chcete vypustiť a zároveň zadajte nový text. Ďakujeme

* povinné pole